Bordeaux

bordeaux-france

Bordeaux (Okunuşu: bɔʀˈdo), Fransa’nın güneybatısında Akitanya-Limousin-Poitou-Charentes bölgesinin Gironde departmanında yer alan şehir. 2008 itibarıyla belediye sınırları içinde nüfusu 250.082’dir. Fakat şehirleşmiş BordeauxArcachon-Libourne metropoliten bölgesinin nüfusu 1.010.000’dur.

Fransa’nın Bordo şehri turistik olarak değeri yeterince bilinmeyen bir şehir. Bordo’da gezilecek, yapılacak şeyler gezginleri tatmin edecek düzeyde. Mimarisi, dinamik ve rahat yaşam tarzı insanı hemen içine alıyor. Bordo’nun tarihinde 18. yüzyılda tüm ahşap yapıların yıkılarak taş evlerin inşa edilmesi büyük öneme sahip. Şehrin merkezi de 18. yüzyılda yapıldığı haliyle büyük ölçüde korunmuş. Şehrin merkezindeki araca kapalı olan, bu tarihi bölge Unesco Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alıyor.

Triangle D’or (Altın Üçgen) / Les Quais

Bordo’nun en zengin bölgesi, şeklinden dolayı altın üçgen olarak adlandırılıyor. 18. yüzyılda Bordo ahşap evlerini yıkıp taş binalar yapmaya başladığında şehrin önde gelen zenginleri bu bölgede otururmuş. Şimdi pahalı markalara, butiklere, ofislere ve dairelere dönüşen bu evlerden elitlik akıyor gerçekten. Dolaşmak için keyifli bir bölge. Üçgen içinde yer alan Notre Dame Kilisesi de görülmeli. Kilisenin dışına yapılan heykeller çok etkileyici.

Esplanade des Quinconces

Şehrin ulaşım ağının da merkezi olan meydanda,  şehrin sembollerinden Monument aux Girondins yer alıyor. Roma‘daki Fontana di Trevi’den sonra gördüğümüz en güzel çeşmelerden biriydi. Fransız Devrim’ine ithafen yapılan çeşmedeki görkem ve canlılık çok etkileyici, “hadi devrim’e!” diye atların peşine gidesi geliyor insanın.

Çeşmenin hemen önündeki meydanda antikacılar pazarı var. Orijinal eşyalar, eski kitaplar, plaklar arasında gezinmek oldukça keyifli. Butik yemek dükkanları da bulunmakta. Meydanın hemen yanındaki ağaçlar içindeki tramvay yolu da ayrı güzel. Meydan 18. yüzyılda yapıldığında bu kısım atların geçtiği yolmuş, şimdi tramvay rayları döşenmiş.

 Grand Theatre

Bordeaux’un büyük tiyatrosu, devrimden önce Fransa‘da yapılan en büyük tiyatro. Unesco dünya kültür mirasları listesindeki yer alan ve sadece yayalara açık olan bölgenin başlangıç noktası. 18. yüzyılda yapılan en görkemli tiyatro binalarından biri olan mekanda genellikle opera konserleri oluyor

Eski Şehir Bölgesi

18. yüzyılda orta-üst kesim halkın yaşadığı bu sokaklar, şehrin surla çevrili olduğu dönemde merkeziymiş. Grand Theatre’dan görkemli sur kapısı Porte Cailhou‘ya kadar uzanıyor. Uzun alışveriş caddesi Rue Sainte Catherine‘nin güneyinde yer alan bölgede sayısız restoran, cafe ve bar bulunmakta. Şık bir restoranda yemek yemek isterseniz adresiniz burası. Bölge aynı zamanda Bordeaux gece hayatının da önemli bir merkezi. Çok sayıda küçük barın yanısıra gece kulüpleri de bulunuyor.

Bordeaux St. Andre Katedrali

Bu dev katedral ve yanındaki çan kulesi Bordeaux’nun sembol yapılarından. Gotik mimariye sahip görkemli kilise Unesco Dünya Kültür Mirasları listesinde ve Fransa‘nın en önemli katedrallerinden biri kabul ediliyor. Katedralin inşası 1096 yılına uzanıyor, fakat yapının ayakta olan hali 13, 14 ve 15. yüzyıllarda şekillenmiş. Yanındaki çan kulesi Tour Pey-Berland‘ın tepesine çıkıp Bordo’yu kuşbakışı seyredebilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment