Eyfel Kulesi

la-tour-eiffel

Eyfel kulesi Paris’in en önemli simgesidir.Paris denilince akla ilk gelen eyfel kulesidir. Yani o denli bütünleşmiştir eyfel kulesi ve Paris. Zaten şehre gittiğinizde göreceksiniz kule şehrin neredeyse her yerinden görülmektedir.

La Tour Eiffel – Eyfel kulesi kaç metredir?

Eyfel kulesinin uzunluğu 324 m. ağırlığı ise 10.100 tondur.

Eyfel Kulesinin Hikayesi – Eyfel Kulesi Ne Amaçla Yapılmıştır?

Eyfel kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel tarafından Fransız devriminin 100 yıl kutlamaları için yapılmıştır. Yapılış amacı ise Paris fuarının giriş kapısı olarak kullanılmasıymış. Büyük bir özveri ile yapılan yapı bittikten sonra ise halkın, sanatçıların ve mimarların çok büyük eleştirisine maruz kalmıştır. Kuleyi kimse beğenmemiş bir demir yığını olarak şehrin ortasında korkunç bir görüntüye neden olduğunu söylemekteymişler.

Bu denli yoğun eleştiri sonrasında kule hakkında yıkılma kararı verilir. Ancak son anda kuleyi telgraf anteni olarak kullanma kararı alınır ve kule yıkılmaz. İşte son anda yıkılmaktan kurtulan eyfel kulesi günümüzün en meşhur yapıları arasında ilk sırada yer almaktadır.

Eyfel Kulesinin İçi

Eyfel kulesi sadece dışarıdan bakılan resimlik bir kule değildir. İçine girilen ve gezilebilen bir kuledir. Eyfel kulesi 3 kattan oluşmaktadır. Kulenin her katına çıkabilir, her katını gezebilirsiniz. Dileyenler asansörle, dileyenler de merdivenle çıkabilir.Kuleye çıktığınızda ise sizi muhteşem bir Paris manzarası karşılayacaktır.

Kulede en üst kata çıkmak ise biraz zahmetli olabilir, çünkü en üst kat için farklı bir asansöre binmeniz gerekir. Burada da uzun ve sıkıcı bir kuyruk sizi bekliyor olacaktır.

Bu arada eğer değişik bir tecrübe yaşamak istiyorsanız kulenin içinde yer alan restorantta güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Kuleyi ilk gördüğünüzde, siz de yapıldığı ilk zamanlarda yapıyı ilk gördüğünde hiç beğenmeyen mimarların verdiği tepkiyi verebilir ve ‘bu muydu bu denli ünlü olan eyfel kulesi’ diyebilirsiniz. Çünkü yakından bakıldığında tam bir demir yığını gibi göründüğünü pek çok gezgin söylemektedir. Ama tersine kulenin fazlaca etkisinde kalan ve anlata anlata bitiremeyen insan sayısı hiç de az değildir. Belkide güzel bir pazarlama stratejisidir. Fransızlar sonuçta dünyaya kulelerini oldukça güzel pazarlamışlardır.

Eyfel Kulesinin Ziyaret Saatleri

Kule her gün her mevsim açıktır. Normalde sabah 09:30 ile gece 23:30 saatleri arasında açıktır. Ancak turizmin daha yoğun yaşandığı 17 haziran ile 28 ağustos ayları arasında kule sabah 09:00 ile gece 24:00 saatlerine kadar açıktır. Bu arada hafta sonları ve özel tatillerde kule gece yarılarına kadar açıktır.

Eyfel Kulesine Giriş Ücreti

Eyfel kulesi 3 kattan oluşmaktadır. Her katını da ziyaret edebilirsiniz. Ancak kulenin her katı farklı fiyata tabidir En ucuz katı 1. katken en pahalı katı 3. katıdır. Asansör yerine merdivenle çıkmak isteyenler de gene aynı şekilde her kat için farklı fiyat ödemek zorundadırlar.

Eyfel Kulesine Ulaşım

Eyfel kulesine ulaşımda zorlanmazsınız. Metro ile kuleye gitmeyi tercih ederseniz metronun burada durağı vardır. Metroya ters bir yerdeyseniz de gene buraya giden otobüsleri tercih ederek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Metronun eyfel kulesi metro durağının adı Hakeim – rer Champ de mars’dır.

Related posts

2 Thoughts to “Eyfel Kulesi”

  1. […] kaide üzerindeki altın sarısı heykelleri ile harika bir görüntü oluşturuyor. Özellikle Eyfel Kulesi tarafına doğru manzara bir harika.Tek kemerli köprünün yol hizasındaki sıra sıra […]

  2. […] mais elle n’habite pas au Canada. Elle habite en France, à Vouvray. C’est près de Tours. Vouvray, ça s’écrit V.O.U.V.R.A.Y. Elle a 19 ans, Elle est étudiante à l’université de […]

Leave a Comment