Le Château de Chenonceau

Le-Château-de-Chenonceau

Chenonceau Şatosu, Fransa’da Indre-et-Loire ilinde Loire Vadisi’nin Chenonceaux kasabasında kurulmuş olan kaledir. Cher Nehri üzerinde inşa edilmiş olan şatonun tarihi 13. yüzyıla dayanmaktadır. Tarihte hanımlar şatosu olarak bilinmektedir.

Le Château de Chenonceau

Touraine’in ağırbaşlı Rönesans mimari örneği, Chenonceau Şatosu, güzelliği Cher ırmağına vuran Loire bölgesinin güzide şatolarından bir tanesi…

Belirgin coğrafi konumunun da ötesinde, Chenonceau Şatosu “Kadınlar Şatosu” olarak da bilinir. Bu öyle alelade konmuş bir isim değildir. 1513 yılında, Katherine Briçonnet tarafından inşa edilen Şato daha sonra Diane de Poitiers ve Kraliçe Catherine de Medicis tarafından başarılı bir şekilde güzelleştirilmiş ve Madame Dupin tarafından da devrim döneminde zorbalıklardan korunmuştur. Kısacası, Chenonceau’nun güzelli, büyüsü kadınlardan gelmektedir.
Tarihi ve mimari kalitesinin yanı sıra, Chenonceau Şatosu zengin Rönesans mobilya koleksiyonu, halıları ve tabloları ile de göz kamaştırmaktadır.

Tarihi Bilgi

Şatonun inşası XVI. yüzyıla kadar gitmektedir. Thomas Bohier (XII. Louis’nin mali işler sorumlusu) aslında inşaatın başında olan kişi gibi gözükse de, kocası İtalya’ya savaşa gittiğinde işleri devralıp, binaya bugünkü şeklini kazandıran, eşi Katherine Briçonnet Bohier olmuştur.
Thomas Bohier’nin ölümünün ardından kraliyete mal olmuş olan şato, II: Henri tarafından çok sevdi,ği Diane de Poitiers’e miras bırakılmımştır. Ama II. Henri’nin 1559’daki ölümüyle Chenonceau Şatosu, kralın dul kalan eşi Catherine de Medicis’e verilmiş.

Related posts

Leave a Comment