Le pont Alexandre III

le-pont-alexandre-3-alexandre-3-köp

Alexandre III Köprüsü Paris’te, Seine Nehri üzerindeki irili ufaklı 37 köprüden en görkemlisi ve bence en güzeli olan Pont Alexandre III

(Alexandre III Köprüsü) 1900 yılında inşa edilmiş eşsiz bir sanat eseri aslında…

1892 Yılında oluşturulan Fransa-Rusya birliğinin ardından 1896’da inşaatına başlanan köprü, dönemin Rus Çarı II. Nicholas’nın babası Çar III. Alexandre‘ın adını taşıyor.

Une photo du pont Alexandre III

Champs-Élysées ve Invalides bölgelerini birbirine bağlayan köprü, her iki girişinde sağlı sollu bulunan 17 metrelik dört kaide üzerindeki altın sarısı heykelleri ile harika bir görüntü oluşturuyor. Özellikle Eyfel Kulesi tarafına doğru manzara bir harika.Tek kemerli köprünün yol hizasındaki sıra sıra süslemeleri köprünün estetiğine ayrı bir hava katarken, köprünün tam ortasında, her iki tarafta bulunan heykellerden biri Seine’deki diğeri de St. Petersburg’taki Neva Nehri’ndeki sirenleri temsil ediyor.
107 metrelik uzunluğu, 40 metrelik genişliği ile Seine Nehri‘nin en güzel süsü olan bu köprüye baktıkça insan “neden İstanbul’da, özellikle Haliç’te bu tarz ya da yerel zevki yansıtan estetik bir köprü geçişi düşünülmemiş, vaktiyle yapılanlarsa neden korunmamış” diye iç geçiriyor haliyle.Champs-Élysées‘den Grand Palais ve Petit Palais yönüne saptığınızda ulaşabileceğiniz bu köprüden karşıya geçtiğinizde Invalides tarafına ulaşmış oluyorsunuz. Gezinize bu civarda devam edebileceğiniz gibi, Seine kıyısı boyunca yürümek de keyifli bir Paris deneyimi yaşatacaktır size.

Related posts

Leave a Comment