Notre Dame de Paris

Notre-dam-de-paris-catredale

Notre Dame Katedrali Paris, Fransa’da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir. Meryem Ana’ya ithafen isimlendirilmiştir. Gotik yapı Île de la Cité’in doğu kısmında, Paris’in diğer tüm önemli yapıları gibi Seine Nehri’nin kıyısında bulunur.

Notre Dame Katredali

Paris’in ilk yerleşim yeri olan ve Seine Nehri ortasında yer alan Cité Adası‘nda inşa edilen muhteşem yapı Fransız gotik mimarisinin en önemli örneklerinden biri. Yapımına 1163’te başlanan kilise tam anlamıyla 1345’te bitirilmiş, tarih boyunca da türlü değişikliklerle ve eklemelerle günümüze kadar ulaşmış.

Maurice de Sully’nin mimari olduğu, Notre Dame Katedrali 110 fit yüksekliğinde, Fransız gotik eserlerinin en ünlülerinden biri olan ve birçok Fransız katedralinin çiziminde örnek alınmış şaheser niteliğinde bir yapı.

Sivri çatıları ve kuleleriyle göğe doğru yükselen, dev boyutlu bu katedralin cephesindeki “gül pencere” dönemin vitray sanatının en görkemli örneklerinden biri olarak gösteriliyor. Çok sayıda renkli pencere, iç mekânın aydınlanmasını sağlamanın dışında, renkli ışıklar yapının içinde büyülü bir dinsel atmosfer oluşturmak amacı ile yapılmış.

Natüralizm akımının ağır etkisi altındaki yapı, heykellerin ve işlemeli camların ortaçağ Roma mimari üslubundan sonra pek görülmemiş bir dünyevilik içermesiyle sonuçlanmış. Hatta Notre Dame’ın bu süslü ve ihtişamlı görünüşü, o yıllarda pek çok kesimin dikkatini çekmiş ve bu zengin görüntünün bir din merkezine yakışmayacağı epeyce dile getirilmiş.

19. Yüzyılda katedralin restorasyon çalışmaları sırasında eklenen Gargoyle yaratıkları olan efsane gardiyanlar yapının Büyük Galeri kısmında bulunuyor. Gül desenli renkli camları, Gotik tarzı diğer temalardan ayıran özellik, Fransa’nın diğer katedrallerinden daha etkileyici olmasa da, yine de görenler için muhteşem bir görüntü oluşturuyorlar.

Aynı zamanda, 17. yüzyıla ait olan org gibi birçok tarihi sanat eserini Notre Dame Katedrali’nde görmek mümkün.

Uzaktan baktığınızda çok güzel, heybetli bir katedral görürken, yanına yaklaştığınızda o küçük heykellerin dantel gibi işlenişine hayran kalıyorsunuz. İnsanın karşısında kendini küçücük hissettiği, tüylerini diken diken eden bu yapının önündeki meydanda “point zero” (Sıfır noktası) bulunuyor. Fransa’daki mesafeler bu noktaya göre ölçülüyormuş. Ve üzerine bastığınızda Paris’e tekrar geleceğinize inanılıyor.

Related posts

Leave a Comment